Dzisiaj jest: 19 października 2019, imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita Rejestracja Logowanie

Dlaczego polskie opiekunki dają się wykorzystywać?

Dlaczego polskie opiekunki dają się wykorzystywać?

Kolorowe strony agencji pośrednictwa pracy opiekunek w Niemczech kuszą na pozór wysokimi zarobkami i pewną pracą. Niemniej jednak fora internetowe,...

Polacy nie chca pracować w Niemczech

Na cztery miesiące po zniesieniu siedmioletniego okresu przejściowego nie zanotowano wielkiego odpływu Polaków do Niemiec. Bazując na danych Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia po 1 maja nastąpił tylko 4-proc. wzrost wyjazdów, co oznacza, że polska gospodarka powinna liczyć się z odpływem ok. 1 mln osób.


Coraz częściej słychać głosy, że Niemcy przespali swoją szansę siedem lat temu. Na polskich robotników w Niemczech coraz częściej patrzy się jak na zbawienie, bo po prostu brakuje rąk do pracy, a wielkiej emigracji, której wszyscy się tak obawiali po prostu nie ma. Ci, którzy wróżyli wielki najazd taniej siły roboczej ze wschodu wielce się rozczarowali. Polacy, którzy planowali pracować w Niemczech od dawna już tam pracują - często na czarno. Obecna sytuacja stwarza im raczej możliwość zatrudnienia się legalnie, co może wypaczyć pierwsze statystyki pokazujące wzrost liczy zatrudnień Polaków po 1 maja 2012r.


Lista poszukiwanych zawodów u naszych zachodnich sąsiadów jest dosyć długa. Według różnych źródeł, od zaraz do pracy potrzebnych jest ok. 70 tys. inżynierów, 40 tys. informatyków, 15 tyś. pielęgniarek, 4 tys. lekarzy i 10 tys. kucharzy. Jeśli wierzyć Federalnemu Urzędowi Pracy na bezrobotnych czeka ok. 900 000 nieobsadzonych wakatów w całych Niemczech.


Pomimo dużego zainteresowania ze strony niemieckich pracodawców i pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Polsce, młodzi Polacy dużo chętniej decydują się na wyjazd do Anglii, niż do kraju naszych zachodnich sąsiadów. Jednym z powodów jest bariera językowa. Język angielski jest dużo bardziej popularny niż niemiecki, poza tym dużo łatwiej jest zaczynać nową drogę życia wśród znajomych, którzy też wyemigrowali, a tych młodzi Polacy mają zdecydowanie więcej na Wyspach Brytyjskich.

Dodano: 2012-08-25
Wyświetleń: 1798